Kas Jos ?
Alpakos… Mums šie gyvūnai – tai įkvėpimas eiti pirmyn. Pastaruosius dešimt metų mūsų šeima turėjo galimybę prisiliesti ir pažinti nepaprastai įdomų šių išskirtinių augintinių pasaulį.Vien jų žvilgsnis kiekvieną dieną priverčia šypsotis iš naujo. Šiuos mielus, švelnius gyvūnus galime stebėti valandų valandas…
Daug laiko praleisdami su savo augintiniais kaskart bandome suprasti jų gyvenimo būdą, elgsenos
ypatumus. Iš esmės alpakos yra labai tylūs, ramūs ir socialūs gyvūnai,tačiau visi jie labai skirtingi, turi
savitus charakterius. Savo jausmus, emocijas jie atskleidžia garsais. Pavyzdžiui, glaudų motinos ryšį su vaiku išduoda trumpi myktelėjimai, o apie artėjantį pavojų dominuojantis patinas bandą įspėja šaižiu garsu, kuris paprastai reiškia, kad jis išsigandęs ar supykęs, tai instinktyviai budrūs gyvūnai, supranta savo aplinką, turi puikią regą ir klausą.
Alpakos save išreiškia ir kūno kalba – kaklo pasukimu, tam tikra ausų ar uodegos padėtimi.
Tarpusavio santykius šie gyvūnai kuria pagal savo padėtį bandoje ir mokosi stebėdami kitus grupės
narius.
Dažnai mūsų klausia: „Ar alpakos spjaudosi?“.Atsakymas – trumpas: taip, jos tai daro.
Alpakos taip elgiasi dėl kelių priežasčių: dažniausiai – konkuruodamos dėl maisto, o patelės, būdamos
nėščios, tiesiog įspėja patiną, kad jo pastangos meilintis tuo metu jų nedomina.
Kad jaustųsi saugios ir socializuotųsi, alpakos auginamos bandomis. Jos niekada neturėtų būti laikomos po vieną. Planuojantieji jas auginti ar dėl malonumo laikyti savo sodyboje turėtų įsigyti mažiausiai bent tris gyvūnus, kitaip– jos patirtų stresą.Alpakos yra kupranugarių šeimos atstovės, Pietų Amerikoje prijaukintos maždaug prieš 6000 metų.Daugiausia jų gyvena Peru, Čilėje ir Bolivijoje. Auginamos dėl minkštos ir prabangios vilnos. Alpakų gyvenimo trukmė – maždaug 20–25 metai.
Alpakų veisimas nėra greitas procesas. Jaunos patelės subręsta ir pradeda poruotis nuo pusantrų iki
dvejų metų amžiaus, nėštumas trunka apie 11,5 mėnesio, o atveda po vieną jauniklį. Dauguma
alpakiukų gimsta iki vidudienio, paprastai jie atsistoja ir pradeda maitintis per dvi valandas po
gimimo. Jaunikliai nuo mamos atskiriami anksčiausiai po šešių mėnesių. Sveikos patelės gali būti
veisiamos praėjus 14 dienų po gimdymo.
Kiekvienas darbas, o ypač – su gyvūnais, reikalauja daug laiko, žinių ir atsakomybės. Įsigydami gyvūną turėtume gerai suprasti, kad kartu gauname ir naują atsakomybę – būti jo šeimininku, rūpintis augintinio sveikata ir priežiūra.Kai pirmosios alpakos atkeliavo į mūsų ūkį,stengėmės nuolatos semtis kuo daugiau
žinių apie jų auginimą, užmezgėme ryšius su kitų šalių augintojais.Didelį dėmesį skiriame gyvūnų genetikai. Esame išsikėlę tikslą išlaikyti aukštus alpakų veisimo standartus, bet augintinių sveikata mums svarbiau už visus kitus aspektus! https://europosalpaka.lt/mityba-2/